“Γιατί η πρόληψη είναι υγεία!”
Ξεκίνησε επίσημα από χθες, σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Υγείας, ο αντιγριπικός εμβολιασμός για τους συνανθρώπους μας που ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου -κατά το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών- ή είναι άνω των 60 ετών.
Για την φετινή αντιγριπική περίοδο, ο Φαρμακευτικός Σύλλογος Ρεθύμνου επισημαίνει ότι “δίνεται η δυνατότητα, κατευθείαν και άμεσα από τα φαρμακεία, χορήγησης και διενέργειας του αντιγριπικού εμβολίου, ΧΩΡΙΣ ιατρική συνταγή , ΔΩΡΕΑΝ ,για τους ενήλικες, μόνο με την χρήση του ΑΜΚΑ”.
Στην ίδια ανακοίνωση, οι φαρμακοποιοί τονίζουν ότι είναι “εξαιρετικά σημαντική η ανοσοποίηση και προστασία μας από την γρίπη ,σε ατομικό και κοινωνικό επίπεδο”.
Καλούν τέλος τους πολίτες να επικοινωνήσουν με το γιατρό ή το φαρμακοποιό σας για περαιτέρω πληροφορίες και έγκαιρο εμβολιασμό έως το τέλος Νοεμβρίου.
![](https://www.goodnet.gr/files/goodnet/YLI_2022/YLI_2023/NOEMVRIOS/1_11/%CE%91%CE%A6%CE%99%CE%A3%CE%91%20%CE%95%CE%9C%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%99%CE%91%CE%A3%CE%9C%CE%9F%CE%A3%202023.jpg)