Επί σειρά ετών ο Δήμος Αγίου Βασιλείου απευθύνει εκκλήσεις προς όλους του αρμόδιους υπουργούς για την αναβάθμιση του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Σπηλίου σε Πυροσβεστικό σταθμό Δ τάξης, χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα, αν και ο Δήμος κατατάσσεται, σύμφωνα με επίσημα στοιχεία της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, στους πλέον πυρόπληκτους Δήμους της χώρας μας, καθώς πλήττεται συνεχώς από επαναλαμβανόμενες καταστροφικές πυρκαγιές τα τελευταία 40 και πλέον χρόνια.
![](https://mylopotamosnews.gr/wp-content/uploads/2023/10/image-684.png)
Δεδομένων των θυελλωδών ανέμων που πνέουν συχνά καθιστώντας σχεδόν αδύνατη την κατάσβεση μιας πυρκαγιάς, με κίνδυνο απειλής χιλιάδων εκτάσεων, ακόμα και ανθρώπινης ζωής, θεωρείται επιτακτική η πυροσβεστική ενίσχυσή του, καθώς για τη δημοτική Αρχή η πρόληψη είναι ο βασικός πυλώνας αντιμετώπισης των πυρκαγιών.
Σημαντική παράμετρο που αναδεικνύει την ανάγκη και τη σημασία της αναβάθμισης του του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Σπηλίου αποτελεί το γεγονός ότι ο συγκεκριμένος Δήμος έχει πολύ μεγάλο παραλιακό μέτωπο με οικίες, ξενοδοχεία, ταβέρνες και καταστήματα, στα όρια του υπάρχουν περιοχές Natura και φυσικά το Φοινικόδασος του Πρέβελη.