Η καθιερωμένη τιμητική εκδήλωση για τον πρωτεργάτη της Εργατικής Πρωτομαγιάς, τον Σταύρο Καλλέργη, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στο Μπραχίμο, στο Πέραμα.
Η εκδήλωση διοργανώθηκε από το Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο Ρεθύμνου σε συνεργασία με την Περιφέρεια Κρήτης – Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου και τον Δήμο Μυλοποτάμου στην οικία του Πρωτεργάτη του εορτασμού της Πρωτομαγιάς στην Ελλάδα, προκειμένου να τιμηθεί ο άνθρωπος που πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για τα δικαιώματα και τους αγώνες της Εργατικής Τάξης και τόλμησε να οργανώσει και να πραγματοποιήσει την πρώτη επίσημη εκδήλωση-συγκέντρωση Εργατικής Πρωτομαγιάς στην Αθήνα στις 2 του Μάη 1893.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, Μανώλης Χνάρης, οι αντιπεριφερειάρχες Μαρία Λιονή και Μιχάλης Βάμβουκας, ο δήμαρχος Μυλοποτάμου, Γιώργος Κλάδος, αντιδήμαρχοι, περιφερειακοί σύμβουλοι και εκπρόσωποι των εργατικών κέντρων της Κρήτης. Στην εκδήλωση παραβρέθηκε και ο υποψήφιος Ευρωβουλευτής του ΠΑ.ΣΟ.Κ.-Κίνημα Αλλαγής κ. Γιάννης Κουράκης.
![braximoo (2).jpg](https://www.goodnet.gr/files/goodnet/YLI_2022/YLI_2024/MAIOS%202024/13-5/braximoo%20%282%29.jpg)
![braximoo (4).jpg](https://www.goodnet.gr/files/goodnet/YLI_2022/YLI_2024/MAIOS%202024/13-5/braximoo%20%284%29.jpg)